ISNSUW

HR
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego


Organizacja Kształcenia

COVID

„Polski Marksizm” – druga edycja seminarium naukowego

Już 25 maja 2022 roku odbędzie się seminarium naukowe pt. „Czarnoksiężnicy postępu. Powojnie i stalinizm: zapomniane zawiłości komunistycznej hegemonii”. Jest to druga odsłona cyklu „Polski marksizm”, podczas którego przedstawiciele nauk społecznych i humanistyki polemizują na temat polskich tradycji marksistowskich.

Jest to kontynuacja dwudniowych obrad „Polski marksizm. Historia – Specyfika – Dziedzictwo”, które odbyły się we wrześniu 2021 roku. Duże zainteresowanie tematyką skłoniło organizatorów do przygotowania kolejnego seminarium. Tym razem paneliści wraz z pozostałymi osobami uczestniczącymi w wydarzeniu zmierzą się z trudnym tematem pierwszych lat powojennych.

Specyfiką seminariów „Polski marksizm” jest otwartość na przedstawicieli różnych dyscyplin humanistycznych i nauk społecznych. Nie inaczej będzie tym razem, gdy zajmować będziemy się jednym z najbardziej bolesnych okresów we współczesnej historii Polski. Spróbujemy spojrzeć na niego przez pryzmat bezprecedensowych przemian społecznych – zarówno tych dokonanych, jak i zapowiadanych, lecz niezrealizowanych lub zrealizowanych jedynie połowicznie.

Uważamy, że poszukiwania nowych odczytań filozofii politycznej czy historii polskiego marksizmu to jednakowo trudny, co intrygujący problem badawczy. Interesuje nas nowe spojrzenie oraz próba budowy transdyscyplinarnych narzędzi badawczych. Dlatego pytamy: kim byli i co kierowało tytułowymi „czarnoksiężnikami postępu”? Jakie skutki miała modernizacja prowadzona w warunkach stalinizmu? Czy było w ogóle możliwym działanie w imię postępu pozostając częścią komunistycznej hegemonii?

Zapraszamy do udziału w seminarium w dniu 25.05.2022 r., za pośrednictwem platformy Zoom. Osoby zainteresowane biernym uczestnictwem prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: polski.marksizm@gmail.com

Opis - Zapowiedź drugiej edycji seminarium naukowego „Polski marksizm” (pdf)


Polski Marksizm