ISNSUW

HR
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

Gender Studies

Gender Studies – studia i badania nad problematyka społecznej i kulturowej tożsamości płci: opisują, analizują, dekonstruują wszystkie przesądy związane ze stereotypami kobiecości i męskości. Tematyka ta dotyczy wszystkich dziedzin życia i nauki, uzupełnia akademicką wiedzę, „odczarowuje” mity, rozszerza perspektywę o spojrzenie na dokonania całej ludzkości, a nie tylko męskiej połowy. Gender Studies stanowi krytykę kultury i niesie propozycje jej zmiany.

Podyplomowe Studia nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci „Gender Studies” ISNS UW oferują, co semestr nową ofertę cyklów zajęć z zakresu socjologii, psychologii, prawa, historii, teorii kultury, teorii literatury i innych dziedzin nauk humanistycznych. Łączy je wspólna perspektywa: wykładający prowadzą badania i analizują dokonania swojej dziedziny naukowej z perspektywy tożsamości płci. Studia stanowią nie tylko „uzupełnienie” dotychczasowej wiedzy o to, co było w niej pomijane z powodu wcześniejszego braku zainteresowania i braku badań nad sytuacją kobiet, opisują oraz analizują panujące stereotypy związane z kobiecością i męskością, ale niosą też propozycje nowego spojrzenia na dotychczasową naukę i kulturę, które uwzględnia perspektywę obu płci. Oferta przedmiotów do wyboru zmienia się co semestr - wybór przedmiotów, długość, tryb studiów zależy od Ciebie! (Aby studia skończyć trzeba zebrać wpisy z 12 przedmiotów oraz napisać pracę końcową.)

Nowe słuchaczki prosimy o rejestrację w systemie irk (link poniżej) - wszystkie zainteresowane kontynuowaniem studiów prosimy kontakt mailowy gender@isns.uw.edu.pl


Rekrutacja


W roku akademickim 2017/2018 w semestrze zimowym zapraszamy na zajęcia:


I blok 10.00 - 13.00

Wprowadzenie do zagadnienia herstorii/historii kobiet - laboratorium herstoryczne.

Prowadzenie: mgr Natalia Sarata - absolwentka socjologii (UJ 2004) i europeistyki (UJ 2005), a także absolwentka i wykładowczyni podyplomowych gender studies (UJ 2005). Współtwórczyni i koordynatorka programu "Krakowski Szlak Kobiet" / "Herstorie" Fundacji Przestrzeń Kobiet, Członkini zespołu projektu "Archiwum Kobiet: Piszące" w Instytucie Badań Literackich PAN.


II blok 13.30 - 16.30

Zabójczynie, dzieciobójczynie, więźniarki - gender a przestępczość, analiza prawno-kryminologiczna i społeczna.

Prowadzenie: mgr Karolina Więckiewicz, Absolwentka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW Absolwentka Studium Doktoranckiego Wydziału Prawa i Administracji UW, kryminolożka, prawniczka i aktywistka feministyczna.


III blok 17.00 - 20.00

Praca seksualna w perspektywie feministycznej.

Prowadzenie: dr Agata Dziuban feministyczna socjolożka (adiunktka w Zakładzie Antropologii Społecznej IS UJ), aktywistka. Od 2009 outreachworkerka w środowisku osób pracujący seksualnie (w Krakowie i Warszawie). W latach 2014-2016 Policy Officer przy Międzynarodowym Komitecie na rzecz Praw Pracownic i Pracowników Seksualnych w Europie (International Committee on the Rights of Sex Workers in Europe, ICRSE). Członkini Sex Work Polska, koalicji na rzecz praw pracownic i pracowników seksualnych w Polsce.


Terminy zjazdów:Informacja dla osób chcących kontynuować studia:


Opłaty:


Konto Genderowe

Uniwersytet Warszawski WSNSiR – ISNS (Gender)

ul. Nowy Świat 69, 00-927 Warszawa

37 1160 2202 0000 0000 6084 9499


Sekretariat Studiów
ul. Nowy Świat 69 pok. 2
tel. 22 55 20 134