Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O Brulionie

Brulion ISNS

Seria “Brulion ISNS” jest wydawana w trybie ciągłym, w wolnym dostępie. Jej celem jest upowszechnianie wyników badań prowadzonych przez osoby studiujące i pracujące w ISNS.

Rodzaje tekstów publikowanych w “Brulionie”:

  • Raport z badań, opcjonalnie zawierający przegląd adekwatnej literatury, koniecznie opis metodologii i doboru próby, ustrukturyzowaną analizę danych i wnioski, ewentualnie rekomendacje i bibliografię. Nie ma założonego limitu słów, niemniej recenzenci_tki i kolegium redakcyjne mogą wskazać niezbędne skróty.
  • Prace dyplomowe, skrócone do maksymalnie 50 stron znormalizowanych. Rekomendowana struktura:
    • Wstęp: opis głównego celu oraz uzasadnienie wyboru tematu.
    • Przegląd literatury: przegląd badań i/lub teorii, w tym drugim przypadku ograniczony do elementów wykorzystywanych w badaniach.
    • Opis metodologii: zestawienie pytań badawczych/hipotez, opis populacji i sposób doboru próby/grupy badawczej, opis i uzasadnienie przyjętych rozwiązań metodologicznych, opis przebiegu badań, plan analizy.
    • Analiza: uporządkowana pytaniami badawczymi; dyskusja wyników może być wpleciona w analizę lub opisana rozłącznie (jako sekcje results i discussion).
    • Zakończenie: zwięzłe podsumowanie odpowiedzi na pytania badawcze i/lub kluczowe hipotezy, dyskusja ograniczeń (limitations), ewentualnie rekomendacje i zaproponowanie kierunku przyszłych badań.
    • Bibliografia.

Wszystkie opublikowane badania muszą przestrzegać standardów etycznych obowiązujących w socjologii.

Zgłoszone teksty zostają poddane wstępnej ocenie kolegium redakcyjnego “Brulionu” i przekazane do anonimowej recenzji. Recenzentami mogą być osoby pracujące w ISNS, w tym osoby należące do kolegium redakcyjnego, niezaangażowane w powstawanie recenzowanego tekstu np. w roli promotora_ki, opiekuna_ki naukowego czy recenzenta_tki. W przypadku konfliktu interesów – jeśli osoba należąca do kolegium redakcyjnego pełniła np. rolę promotora_ki lub opiekuna-ki – kolegium redakcyjne pracuje z wyłączeniem osoby będącej w konflikcie interesu.

Kolegium redakcyjne w konsultacji a Autorem_ką może podjąć decyzję o przekazaniu tekstu do redakcji Societas/Communitas. W takiej sytuacji tekst poddawany jest procedurze recenzyjnej w Societas/Communitas.

Decyzja o przyjęciu tekstu do publikacji opiera się na wnioskach recenzenta_tki i kolektywnej decyzji kolegium.Kolegium redakcyjne może oczekiwać zmian, w szczególności dotyczących opisu metodologii, przedstawienia analizy i skrócenia tekstu dla zachowania ujednoliconego standardu publikacji w serii.

Wskazówki edycyjne:

  1. Teksty mogą być przygotowane w języku polskim albo angielskim
  2. Teksty powinny być przygotowane w formatce udostępnianej przez redakcję i przesłane w edytowalnym pliku (preferowany doc lub docx)
  3. Standard cytowań: APA 2017. Zachęcamy do korzystania z oprogramowania do generowania przypisów i bibliografii (np. Mendeley, Zotero itp.).
  4. Propozycje tekstów można składać na adres b.walczak@uw.edu.pl W przypadku prac dyplomowych konieczne jest załączenie zgody promotora (w formie mailowej).

Przyjęte teksty zostaną opublikowane na stronie ISNS zgodnie z licencją CC BY. Autorzy_ki nie otrzymują honorariów za publikację.

 

Pliki do pobrania: