Pracownicy naukowi
Zakład Socjourbanistyki i Studiów nad Konfliktem
Kontakt: lukaszdrozda@uw.edu.pl
Absolwent studiów licencjackich i magisterskich z politologii na UW oraz inżynierskich z gospodarki przestrzennej (specjalizacja: planowanie przestrzenne) w SGGW. W 2018 roku uzyskał doktorat w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH w dyscyplinie nauki o polityce publicznej. Jego praca doktorska uhonorowana została m.in. wyróżnieniem w konkursie o Nagrodę Prezydenta M. St. Warszawy dla prac dyplomowych oraz stypendiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktorantów za wybitne osiągnięcia, a także programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „PhDo w Stoczni”.
Dodatkowo adiunkt w Zakładzie Teorii i Metod Pracy Socjalnej w Instytutucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, wykładowca współpracujący w School of Ideas Uniwersytetu SWPS, a także współpracownik innych uczelni, mediów i organizacji społecznych. W 2021 roku badacz wizytujący na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Budownictwa i Architektury, a w 2022 roku w Instytucie Leibniza ds. Geografii Regionalnej w Lipsku. Od 2022 roku Sekretarz Sekcji Socjologii Miasta Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Badania Łukasza Drozdy koncentrują się na politykach publicznych (ze szczególnym uwzględnieniem polityki miejskiej), relacjach między eksperckim i ideologicznym wymiarem procesu stanowienia polityki publicznej, zjawisku gentryfikacji, oraz procesach urbanizacyjnych i polityce mieszkaniowej w Europie Środkowej i Wschodniej.
Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym m.in. monografii:
- 1.Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni, Wydawnictwa Naukowe UW, Warszawa 2019.
- 2.Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku, Bęc Zmiana, Warszawa 2018.
- 3.Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy?, Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, Warszawa 2017.
- 4.Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej, Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, Warszawa 2015.