ISNSUW

HR
Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego


Organizacja Kształcenia

COVID

Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+

Działalność Pracowni wychodzi naprzeciw potrzebie systematycznych i pogłębionych studiów nad społecznymi formami życia osób nieheteronormatywnych, tak w zakresie indywidualnych tożsamości – ich tworzenia, przekształcania, negocjowania – jak i w wymiarze wspólnotowym. Celem podejmowanych przez Pracownię badań jest przyjrzenie się zróżnicowaniu jednostkowych wyborów tożsamościowych, więziom tworzonym wewnątrz społeczności LGBT+, a także relacjom tej społeczności ze społeczeństwem większościowym. Interesuje nas przeszłość tej grupy społecznej: pamięć (sposób opowiadania przeszłości) i historia zapisana w dokumentach. Prowadzone w Pracowni badania odwołują się do rozwijanej od lat w ISNS UW metody biograficznej. Jednym z naszych celów jest wywołanie i archiwizacja relacji autobiograficznych, zarówno pisanych, jak mówionych. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych i wszystkie zainteresowane!

Zespół Pracowni: Julia Bednarek, dr Anna Dżabagina, dr Kamil Karczewski, Krzysztof Kliszczyński, dr hab. Piotr Laskowski, prof. ucz. (kierownik), dr Łukasz Mikołajewski, Sebastian Matuszewski, Michał Narożniak, dr Joanna Ostrowska, Natalia Pierzchawka, dr Marta Rawłuszko, Michał Sobczak

Kontakt: pracownia.LGBT@uw.edu.pl

english version

Konkurs - Pamiętniki Osób LGBT+W księgarniach dostępna jest już duża antologia wydana w 2022 r. przez wydawnictwo Karakter: "Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+"

Pamiętniki Osób LGBTQIA+ (Mała antologia)" - KSIĄŻKA DOSTĘPNA nieodpłatnie tutaj

W księgarniach dostępne są też duża antologia wydana w 2022 r. przez wydawnictwo Karakter: "Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+", a także pamiętnik Patryka Pufelskiego "Pawilon małych ssaków", również wydany przez Karakter w 2022 r.

Bezpłatnie dostępne są także angielskie i niemieckie tłumaczenia wybranych pamiętników:


Szczegółowe informacje o Konkursie znajdziesz w plikach poniżej:

Konkurs - Pamiętniki Osób LGBT+