Pracownia Psychospołecznych Problemów Uzależnień
Problematyka uzależnień jest realizowana w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych zarówno w postaci programów dydaktycznych jak i podejmowanych projektów badawczych od początku jego istnienia. W roku 2006 powstała Pracownia Psychospołecznych Problemów Uzależnień, która obecnie mieści się w ramach Katedry Metod Badania Kultury.
Program merytoryczny działalności Pracowni zawiera wiedzę z zakresu socjologii na temat elementów uzależniających we współczesnej rzeczywistości społecznej, jak również społecznych i kulturowych uwarunkowań różnych rodzajów uzależnień (zagadnienia związane z zażywaniem narkotyków, alkoholu, zaburzeniami odżywiania, uzależniającymi aspektami internetu, komputera, pracoholizmem itp.). Omawiane są teorie i systemy terapeutyczne realizowane zarówno na świecie jak i w Polsce oraz organizacja systemu pomocy osobom uzależnionym. Prowadzone są też seminaria magisterskie i licencjackie z tej dziedziny. Dotąd powstało około stu pięćdziesięciu prac magisterskich poświęconych szeroko rozumianej problematyce uzależnień.
Poza działalnością dydaktyczną realizowane są tematy badawcze dotyczące zmian społecznych i kulturowych w obrazie narkomanii w Polsce. Wyniki badań prowadzonych w ramach tych tematów są wykorzystane dla potrzeb dydaktycznych, opublikowano też w tej dziedzinie kilka książek i kilkadziesiąt artykułów naukowych.
W ramach problematyki uzależnień realizowana jest działalność ekspercka: współpraca z agendą rządową – Biurem ds. Narkomanii, polegająca na prowadzeniu cyklu szkoleń, opracowywaniu wytycznych do państwowych egzaminów specjalizacyjnych na kwalifikowanych terapeutów uzależnień. Prowadzona jest współpraca z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problemami narkomanii i alkoholizmu.. Prowadzona jest także współpraca naukowa z instytucjami europejskimi m. in. z Institute for the Study of Drug Dependence, jak i współpraca z zagranicznymi uczelniami (m.in. przygotowaniu cyklu wykładów na temat uzależnień behawioralnych).